• 031-37790470
 • شنبه تا چهارشنبه : 8:30 - 16:30 _ پنجشنبه : 8:30 - 12:00
 • info@almasezarrin.com
شرکت بازرگانی الماس زرین یکی از فعالیت های خود را با توجه به دانش و تجربه کارکنان ارائه خدمات بازرگانی و تامین مواد شیمیایی،با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب قرارداده است و از آنجایی که مواد شیمیایی دامنه وسیعی دارد سعی این شرکت در تمرکز بر روی اقلام پر مصرف تر می باشد تا در آینده نه چندان دور به یکی از بزرگترین تامین کنندگان مواد شیمیایی در کشور تبدیل شود.

 

 • روغن DOP

( چرم مصنوعی، صنایع کیف و کفش، رنگ سازی، اسباب بازی، کابل سازی، فیلتر سازی، روان کنندها)

 

خواص DOP:

1--بی بو     2.دارای رنگ روشن     3.نامحلول در آب   4.محلول در روغن های معدن

 

 • اسید اکسالیک یا اگزالیک صنعتی

(صنایع تولید شویندها، رنگرزی، حشره کش)

که درگذشته آن را جوهر ترشک مي ناميدند ، بلورهاي بيرنگي است که قابض مي باشد. جسمي است سمي و در الکل و آب مخصوصاً آب‌گرم حل مي شود ، در نساجي و صنايع فلزي مورداستفاده مي باشد 

در کارگاههاي هنري معمولاً محلول پنج درصد آن را براي از بين بردن لکه هاي مرکب و جوهر بکار مي برند.

 

 

 • اسید سیتریک

(صنایع غذایی، کارخانجات نوشیدنی های گاز دار، صنایع تولید شویندها، داروسازی)

اسید سیتریک عمدتا به عنوان ماده محافظ مواد غذایی و چاشنی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمکهای سیترات با فلزات گوناگون در افراد مریض به عنوان کمکهای غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از خواص بافری سیتراتها در کنترلph در مواد تمیز کننده خانگی استفاده می شود.

اسید سیتریک به دلیل توانایی تشکیل کیلیت با فلزات در ترکیب شوینده‌ها استفاده می‌شود. این ماده با ترکیب شدن با یونهای فلزی مانع مزاحمت آنها در ترکیب با اجزا تمیز کننده شوینده‌ها می‌شود. اسید سیتریک در داروسازی هم کاربرد دارد و به عنوان ماده‌ای بی‌خطر برای مصرف در غذاها شناخته شده است. 

 

 

 

 • اسید فرمیک (صنایع تولید خوراک دام، مرغداری ها، دامداری ها، صنایع نساجی)

 

اسید فرمیک بیشتر به عنوان نگهدارنده (جلوگیری از فاسد شدن) و آنتی باکتریال در غذای دام استفاده می‌شود. پاشیدن مقداری از آن روی علف تازه خشک شده از فساد و پوسیدگی آن جلوگیری کرده و مواد مغذی آن را تا حد بالایی حفظ می‌کند. برای جلوگیری از فساد غذای زمستانی دامها در مجتمعهای بزرگ دامداری از این ماده استفاده می‌شود.

 

اسید فرمیک در مرغداریها برای از بین بردن باکتری سالمونلا به غذای مرغها اضافه می‌شود. این ترکیب همچنین به مقدار ناچیز در صنعت نساجی و دباغی استفاده می‌شود. برخی از مشتقات آن مانند استرهای فرمات در صنعت خوشبوکننده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

 • اسید فسفریک

( کارخانجات تولید نوشابه های گاز دار، خوراک دام، تصفیه آب، شوینده، داروسازی، تولید کودهای شیمیایی)

اسيد فسفريک   ( Phosphoric Acid )   از جمله پرمصرف ترين مواد شيميايي در صنعت است. به عنوان ماده افزودني در نوشابه‌هاي گازدار ، در توليد کودهاي شيميايي، پاک کننده‌هاي صابوني و غير صابوني،تصفيه آب،خوراک دام و دارو سازي، مکملهاي غذاي دام و طيور ( توليد دي و منو کلسيم فسفاتDCP    ) ، مواد فسفاته شوينده‌ها ،تصفيه پسابها ، توليد کودهاي فسفاته ، ضد حريق کردن برخي سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال، ونيز جهت تميز کردن و جرم گيري سطوح فلزي به کار مي‌رود.

 

 • آب اکسیژنه

 ( کارخانجات صنایع غذایی، داروسازی، شویندها، استخرها، بیمارستان ها)

از آنجایی که آب اکسیژنه بوبر است در موقع معالجه زخمهای بدبو مورد استعمال قرار می‌گیرد.
همچنین لکه شراب قرمز و خون و قهوه و غیره را هم می‌توان بوسیله آب اکسیژنه پاک نمود. در قرصهای اریتزون 36% آب اکسیژنه به 64% اوره متصل است و چون این قرصها را در دهان بگذارند، اکسیژن می‌دهد. پس هم میکروبهای دهان را می‌کشد و هم دندانها را سفید می‌نماید.
بسیاری از خمیر دندان ها و سایر اجسامی که برای پاک کردن دندانها بکار می‌رود در موقع استعمال تولید آب اکسیژنه می‌کنند و اکسیژن این آب اکسیژنه دندان را سفید می‌نماید.

آب اکسیژنه در بی‌رنگ کردن شاخ ، پشم گوسفند ، پنبه ،کتان ، کنف ، کاه ، چوب ، کاغذ ، روغن، چربی ، واکس ، صابون ، ابریشم ، عاج ، پر و غیره بکار می‌رود. رنگ بعضیلکه‌های صورت را هم آب اکسیژنه تخریب می‌کند. اگر موی سیاه را پس از شستن با کربنات سدیم ( تا چربی آن برطرف شود ) در محلول آب اکسیژنه بگذارند به رنگ روشن در می‌آید.

اگر موی سیاه سر را با مخلوطی از 100 گرم آب اکسیژنه 30% و چهار قطره محلول 25% آمونیاک تر نمایند و پس از 10 تا 20 دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌دار بشویند، بور مایل به قرمز می‌شود.

وجود آمونیاک از این جهت لازم است که آب اکسیژنه در حضور قلیاییها سریعتر اکسیژن می‌دهد و در نتیجه موها تندتر بور می‌شوند. مصرف مکرر آب اکسیژنه برای مو مضر است زیرا که مو را شکننده می‌نماید. در جنگ جهانی دوم آب اکسیژنه 85%برای اکسیداسیون سریع الکل در زیر دریاییها و موشکها مصرف می‌کردند. آب اکسیژن رقیق را برای قرقره کردن هم بکار می‌برند. 

 

 • جوش شیرین

( صنایع غذایی، صنایع نساجی، دامداری ها، دام و طیور، چرم سازی، داروسازی)

بیشترین استفاده از بی‌کربنات سدیم ، در تهیه انواع بکینگ پودر می‌باشد. مقدار اضافی از خمیر جوش شیرین ، بطور مؤثر در پاک کردن و سائیدن سطوح می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این ماده در ترکیب خمیر دندان به رفع تدریجی لکه‌های دندان و سفید شدن آنها کمک می‌کند. در صنایع غذایی ، تولید نوشابه‌های گازدار به عنوان منبع CO2 ، صنایع پاک کننده‌های خانگی و در کپسولهای خاموش کننده آتش بکار می‌رود.

همچنین به عنوان باز دارنده در مواد منفجره استفاده می‌شود. در صنعت نساجی برای عمل آوردن نخهای پشمی و ابریشمی استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند به عنوان پاک کننده و ساینده ملایم در صورتی که ایجاد
حساسیت نکند برای زیبایی پوست بکار رود. 

 • نیتریت سدیم

( به عنوان ماده نگهدارنده در صنایع تولید کالباس و بسته بندی گوشت استفاده می شود)

. در صنایع شیشه کاربرد دارد : نیترات سدیم در یک فرآیند دو مرحله ای برای ساخت شیشه مقاوم استفاده می شود. در مرحله اول شیشه در یک حمام نیترات سدیم غوطه ور می شود که غنی از سطح شیشه ای با یون های سدیم افزایش قدرت محصول تمام شده قرار دارد. 
باعث اکسیداسیون مواد ارگانیتی شده و باعث تبدیل آهن دو ظرفیتی به سه ظرفیتی است و از طرفی از احیا بعضی از مواد که نتیجه آن تغییر رنگ می باشد جلوگیری می نماید ضمنا سبب افزایش شفافیت شیشه می شود.
 در عملیات حرارتی سخت کاری و زاج کاری کاربرد دارد.
 در ساخت و تولید تقویت کننده ها ، بمب های دودی و ... کاربرد دارد.
 برای تولید نیترات پتاسیم.
 تولید کودهای شیمیایی. : نیترات سدیم دارای نیتروژن است که در رشد گیاهان مهم است. نیتروژن بیش از حد می تواند تولید میوه و گل را به تاخیر انداخته و مصرف خیلی کم آن می تواند به کاهش رشد گیاه منجر شود. نیتروژن نیترات سدیم به سرعت به وسیله ریشه گیاهان جذب و مصرف می شود.
 تولید مواد دارویی محدود و برای حفظ گوشت. : نیترات سدیم به عنوان ماده نگهدارنده در گوشت فرآوری شده مانند هات داگ ، کالباس ترکیبی گاو و خوک ، ژامبون و گوشت های آماده می باشد. سدیم نیترات مانع از رشد باکتری های فاسد کننده گوشت است و رنگ قرمزی گوشت یا صورتی گوشت را حفظ می کند.
 به عنوان ماده اولیه برای تولید اسید نیتریک.
 جهت قلمزنی فلزات و تصفیه و استخراج طلا.

  

 • کلر

( مایعات سفید کننده، صنایع کاغذ)

کلر ، عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب ، مواد گندزدا در سفید کننده و نیز در گاز خردل به‌شمار می‌رود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد.

برای از بین بردن باکتری و سایر میکروبهای موجود در ذخائر آب آشامیدنی بکار می‌رود. امروزه حتی به ذخائر کوچک آب همواره کلر افزوده می‌گردد.

در تولید محصولات کاغذی ، مواد ضدعفونی کننده ، رنگدانه‌ها ، مواد غذائی ، حشره کشها ، رنگها ، فرآورده‌های نفتی ، پلاستیک ، دارو ، منسوجات ، حلالها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد. در ترکیبات آلی در صورتی‌که کلر جایگزین هیدروژن شود، (لاستیک مصنوعی) ، اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات می‌گردد، لذا در ترکیب آلی از این عنصر بعنوان عامل اکسید کننده و جانشین ، بطور گسترده استفاده می‌گردد.

سایر موارد کاربرد کلر در تولید کلراتها ، کلروفرم ، تترا کلرید کربن و در استخراج برم می‌باشد.

 • گلیسیرین

از گلیسیرین در صابون‌سازی، برای تولید صابون های شفاف و در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود. در ساخت مواد منفجره مثل نیترو گلیسیرین، برای روغن‌کاری ابزارها و تاسیسات فلزی و نیز برای جلوگیری از یخ بستن جک های هیدرولیکی از گلیسیرین استفاده می‌شود.

از این محصول به طور گسترده ای در فرمولاسیون داروها استفاده می شود. 

  

 • کلرید آمونیوم

 ( دباغی، ساخت باطری های خشک، داروسازی)

کلراید آمونیوم استفاده فراوانی در صنایع مختلف دارد که عمده موارد مصرف آن و نیز نحوه به کارگیری محصولات مختلف به شرح زیر است :

استفاده در ساخت باطری های خشک ، به عنوان الکترولیت خشک.

استفاده در صنایع آبکاری و روکش دادن فلزات به عنوان پاک کننده سطوح فلزات آلیاژی مانند برنز و نیز به عنوان آماده کننده سطوح جهت عملیات روکش دادن با قلع و فلاکسینگ (fluxing ) سطوح آهن در گالوانیزه کردن به روش غوطه وری گرم. در هر صورت کلرید آمونیوم باعث می شود که اولا رطوبت در سطوح فلزات جذب گردد ثانیا سطوح فلزات پاک گردد و این باعث می شود قلع یا روی در عملیات روکش دادن بهتر با فلز واکنش داده و ترکیب شود.

در صنایع الکترونیک به عنوان حکاکی کننده در ساخت مدارهای چاپی و کمک به لحیم کاری استفاده می گردد.

در کشاورزی به عنوان کود ازته به همراه کودهای فسفاته به مزارع برنج داده می شود.

در ضمن کاربردهای متنوعی در صنایع دارویی ، غذایی ، نساجی ، چرمسازی ، چاپ و رنگ دارد.

در کل 50 درصد کلرید آمونیوم جهت ساختن باطری های خشک ، 20 درصد در عملیات آبکاری و گالوانیزه کردن و 30 درصد مابقی در صنایع دیگر استفاده می گردد.